Niewielkie otwory w rurze

Przecieki w instalacjach centralnego ogrzewania mają różne charaktery. Przyczyny nieszczelności bywają do siebie niepodobne i potrafią zaskakiwać. Zdarzają się jednak wycieki zupełnie oczywiste. Powstające blisko siebie niewielkie otwory w rurze to skutek korozji wżerowej, zjawiska problematycznego, ale z którym potrafimy sobie poradzić.

Korozja wżerowa to szczególny rodzaj korozji, który charakteryzuje się niewielką powierzchnia, przy jednoczesnej dużej głębokości. W powierzchni rury powstają malutkie tuneliki, powiedzielibyśmy: jak gdyby ktoś nakłuł ją w kilku miejscach szpilką.

Korozja wżerowa

Na dnie wżerów zachodzi rozpuszczanie materiału, a wokół zachodzi redukcja tlenu. Intensywność tego procesu zależy od wielu czynników środowiskowych, np. od temperatury.

Skąd takie punktowe skupienie procesów degradacyjnych? Przyczyną są najczęściej osady z kamienia, które osłaniają powierzchnię rury. Jest to jednak niedźwiedzia przysługa, ponieważ cała siła korozji skupia się w ten sposób na małej powierzchni, co oczywiście powoduje szybszą awarię.

Niewielkie otwory w rurze – co z nimi zrobić?

Jeżeli rura wygląda jak sitko, powstają w niej niewielkie dziurki, doszło do niepożądanej perforacji, najlepszym wyjściem będzie zastosowanie płynnego uszczelniacza. Według ekspertów, w przypadku korozji wżerowej, niezależnie od rodzaju kotła i wielkości wycieku, zaleca się zastosowanie produktu Repa Therm.

Repa-Therm

niewielkie otwory w rurzeŚrodek należy wprowadzić do obiegu i czekać na jego samoczynne zadziałanie. Po około dwóch tygodniach wypłukać go z instalacji. „Inteligentne” cząsteczki preparatu same odnajdują miejsce awarii i krystalizują się w nim w reakcji z przedostającymi się przez wyciek cząsteczkami powietrza. W ten sposób tworzą nieprzenikliwą zatyczkę na zewnętrznej stronie rury, która tamuje nieszczelność.

Na niektóre z państwa pytań odpowie z pewnością poniższy film informacyjny. Na inne chętnie odpowiemy my.

 

2 myśli nt. „Niewielkie otwory w rurze

  1. Czy preparat Repa Therm trzeba obowiązkowo wypłukać z instalacji ? Pytam dlatego gdyż instalacja z rur PEX którą mam zainstalowaną w domu średnio raz w roku podczas sezonu grzewczego rozszczelnia się a dokładnie robi się mała dziurka i stąd wyciek – tak od kliku lat. Mam już 5 złączek i teraz znowu spada mi ciśnienie a to oznacza że jest dziurka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>