Skąd się biorą nieszczelności w instalacji?

Pipe BrokenPrzyczyny powstania nieszczelności w instalacji mogą być różne.

Połączenia. Miejscem nieszczelności najczęściej są połączenia z gwintami walcowymi, wrzeciona zaworów odcinających itp. Norma PN-93/C-04607 podaje dopuszczalne wartości ubytków w zamkniętej instalacji c.o. wynoszące do 5% zładu w ciągu roku.

Źle wykonana instalacja, niedokładnie dokręcone złącza. Niestety zdarzają się takie sytuacje. Jak w każdym zawodzie, instalatorzy różnią się między sobą profesjonalnym podejściem do wykonywanej pracy oraz umiejętnościami.

Stara instalacja. Z biegiem lat korozja zbiera swe żniwo. Produkty korozji zamulają instalację. Razem z osadami mineralnymi osadzają się w wymiennikach ciepła i w innych precyzyjnych elementach, takich jak pompy, zawory. Z czasem osad ten staje się twardy jak skała, zmieniają się naprężenia i może on spowodować pęknięcie żeliwnego wymiennika.

Korozja wżerowa. Jest przyczyną powstawania małych dziurek. Tworzy się w miejscach zawirowań wody, które powstają z powodu osadzania się kamienia kotłowego. Szczególnie niebezpieczne, z powodu swej twardości, są osady z krzemianów.

Słabej jakości materiały. Niestety oszczędności dotyczące zakupu materiałów i urządzeń w momencie tworzenia instalacji mogą zaowocować niepotrzebnymi wydatkami przez następne kilka lat.

Nieszczelności w instalacji można w łatwy sposób zlikwidować płynnymi uszczelniaczami. 

Wiodącym producentem tych preparatów jest firma  RepaTech

W doborze preparatów należy wziąć pod uwagę ilość traconej wody w czasie doby oraz rodzaj kotła.

repa-kociol repa-r-500 repa-r-200 repa-therm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>